سیستمهای قفسه بندی و کاربردهای آن

قفسه بندی

سیستم های قفسه‌بندی و کاربردهای آن

در عصر حاضر و با نیاز به بهره‌وری در زمان و مکان و استفاده بهینه از فضا، سیستمهای قفسه‌بندی نقش قابل‌توجهی در کمک به صنعت و به‌خصوص صنعت انبارداری و لجستیک داشته است.

به فراخور نیاز کاربران و نوع استفاده آن‌ها از فضا و چیدمان و محصول مورداستفاده در انبارش، سیستمهای قفسه‌بندی انبار توانسته با تنوع محصولات و طرح‌های مختلف گام مهمی در جهت رفع نیاز اقشار مختلف و صنایع بردارد.

در ذیل توضیحاتی درباره انواع سطوح سیستمهای نگهداری مواد و کالاهای انبار ارائه می‌گردد:


1- قفسه‌بندی ثابت

2- قفسه‌بندی متحرک (پویا)

3- انبار تمام اتوماتیک (خود سوله)

4- قفسه‌بندی فروشگاهی

5- سازه‌های فلزی پیش‌ساخته

6- ظروف نگهداری مواد و کالا

7- تجهیزات بارگذاری و باربرداری

8- سیستم‌های انتقال مواد و کالا

1- قفسه بندی ثابت

پرکاربردترین طیف سیستمهای قفسه‌بندی انبار این نوع می‌باشد که خود شامل انواع مختلفی است:

1-1 پالت راک

1-2 راهرو باریک

1-3 خود راهرو (درایوین)

1-4 بازویی (کانتی لور)

1-5 راک کفپوشدار سنگین(بالکی راک)

1-6 کفپوشدار سبک (لانگ اسپن)

1-7 مشبک (پیچ و مهره‌ای)

1-8 دفتری (ایزی رکت)

(در بخشهای بعدی به تفصیل درباره هر یک از انواع و کاربردهای موارد فوق شرح داده خواهد شد).

2- قفسه بندی متحرک

از جدیدترین، به‌روزترین و پیشرفته‌ترین نوع سیستم‌های قفسه‌بندی انبار است که با بهره‌گیری از فناوری مکانیکال و الکتریکال توانسته نقش بسزایی در پیشبرد اهداف صنایع و سازمان‌ها ایفا نماید و شامل موارد ذیل می‌باشد:

2-1 موبایل راک

2-2 شاتل درایوین

2-3 خود جریان

2-4 خود تغذیه

2-5 خود برگشت

2-6 بایگانی متحرک

3- انبار تمام اتوماتیک (خود سوله)

این سیستم درواقع یک پالت راک مخصوص است که سازه آن توان تحمل بارهای سقف و دیوار را دارا می‌باشد. به‌طوری‌که عملاً مشتری هزینه‌های ساخت یک سوله اعم ار بتن‌ریزی فونداسیون تا اسکلت و خرپا را به نفع خود صرفه‌جویی می‌کند.

4- قفسه بندی فروشگاهی

این نوع قفسه‌بندی بدلیل شکل ظاهری و نوع طراحی لوکس مناسب جهت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپر مار کت‌ها و سوپرمارکت‌های بخش خصوصی می‌باشد. در عصر حاضر و با رویکرد عرضه کنندگان کالاهای اساسی و فروشگاهی به روش عمده فروشی و اداره آنها بصورت هایپر مارکت و فروشگاههای زنجیره ای این نوع قفسه تاثیر زیادی در فضاسازی و ساختار سازی فروشگاهها دارد.

5- سازهای فلزی پیش ساخته

سازه‌ای است برای استفاده مفید از ارتفاع سالن‌های موجود، که ساخت سالنهایی طبقاتی را میسر می‌سازد و کاربری آن در سالن‌های تولید، انبارها و نمایشگاه‌ها به‌منظور ایجاد سالن‌های دوطبقه تولیدی مونتاژ، دفاتر کار و نگهداری مواد و کالاست. با نگاهی دقیق به این نوع سازه در می یابیم که استفاده از این سیستم ها از لحاظ هزینه و زمان بسیار به صرفه تر از سازه های ساختمانی است و بزرگترین مزیت این سازه ها پرتابل بودن و امکان جابجایی و کاهش و افزایش آنها در مقاطع طولی، عرضی و ارتفاع است.

6- ظروف نگهداری مواد و کالا

این سیستم شامل انواع پالتها است که کمک شایانی در حمل‌ونقل و نگهداری کالاها می‌نماید. از نمونه های پر کاربرد ظروف نگهداری مواد و کالاها می توان به انواع پالت اشاره نمود. سیستم های انبارداری پیشرفته و بهینه همواره از مناسب ترین ظروف جهت جابجایی مواد و کالاها استفاده می نمایند.

7- تجهیزات بارگذاری و باربرداری

شامل انواع وسایل حمل‌ونقل کالاست (پالت تراک –استاکر –لیفتراک –ریچ تراک) که نقشی اساسی در صنعت انبارداری و لجستیک انبار دارد و کمک بسزایی در تسهیل و تسریع در جابجایی کالاها و کاهش زمان جابجایی و انبارش کالاها دارد.

8- سیستم‌های انتقال مواد و کالا

شامل انواع بالابر، هم‌سطح کننده، میز گردان، شاتل و انواع نقاله می‌باشد.

منبع: سایت جهان دژساز (www.jahandozh.com)

نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)