مقاله ایمنی قفسه بندی انبارها

ایمنی در طراحی یک انبار و انتخاب نوع سیستم قفسه بندی، دارای اهمیت فراوانی است.

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی انبار، طراحی صحیح سیستم قفسه بندی انبار است که باعث کاهش خطرات در محل کار و همچنین ایجاد یک انبار کارآمد می گردد و محیط انبار را برای همه کارکنان امن و سالم می نماید.

اولین گام برای ایجاد موارد ایمنی و قفسه بندی انبار، انتخاب یک ارائه دهنده با تجربه و معتبر است. تا به طراحی و اجرای انبار کمک کنند. در زیر به مواردی که یک انبار جهت قفسه بندی به آن نیاز دارد شرح داده خواهد شد:

طراحی و مونتاژ سیستم قفسه بندی:

هنگام انتخاب قفسه بندی انبار باید به اندازه، شکل و وزن اقلام انبارش توجه ویژه ای شود و در صورت نیاز به انواع پالت، متناسب با اندازه کالاها و ظرفیت وزن می تواند موارد سقوط و آسیب های مربوط به بارگذاری را کاهش دهد. بارگذاری در قفسه ها باید به صورت گسترده یکنواخت انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که ظرفیت وزن به درستی توزیع شده است . فاصله بین کالاها در قفسه ها می تواند ثبات قفسه بندی را تحت تأثیر قرار دهد.

بارهای سنگین تر و بزرگتر باید درطبقات پایین قفسه ها قرار گیرد تا آسیب های بالابر و لیفتراک به حداقل برسد و به کاهش آسیب و فشار در شرایط چالش برانگیز کمک کند.

ایمنی سیستم های نگهداری مواد و کالا و قفسه بندی انبار با طراحی انبوه ، موثر و نصب و راه اندازی آغاز می شود، که توسط پرسنل متخصص مطابق دستورالعمل های تولید کننده انجام می شود. طراحان نوع کالا اندازه، وزن و کمیت را تجزیه و تحلیل می کند و مناسب ترین سیستم را برای محصولات انبار طراحی و اجرا می نمایند. طراحان سیستم های قفسه بندی انبار اطمینان حاصل می کنند که فاصله ای مناسب برای عبور تجهیزات جابجایی کالا فراهم شده است تا بتوانید انتقال کالاها را به راحتی انجام دهید. کارشناسان هنگام کروکی برداری از محل بررسی می کنند تا مطمئن شوند قفسه ها در معرض رطوبت بیش از حد و یا عناصر دیگر نیستند که می توانند تمامیت ساختار سیستم نگهداری مواد و کالاها را به خطر بیندازند.

در صورت وجود خطرات در مورد بلایای طبیعی از جمله زلزله باید اقدامات احتیاطی نیز انجام شود، که می تواند به طور بالقوه به انبار و قفسه بندی انبار آسیب برساند. اطمینان از اینکه ستون به درستی به کف زمین اتصال داده می شود و كف انبار از بتن مسلح و مقاوم باشد تا در برابر لرزش و وزن کالاها تحمل لازم را داشته باشد .

محل انبار باید دارای نور مناسب باشد و فواصل اخرین طبقات با روشنایی ها رعایت شود.

توصیه می کنیم سیستم آبرسانی در محل انبار نصب شود که با ساختار قفسه بندی نیز مطابقت داشته باشد. پرسنل انبار باید در مورد مکان کپسول های اطفاء حریق، تجهیزات اضطراری اطلاع کافی داشته باشند تا در مواقع اضطراری بتوانند جهت پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهند.

بازرسی و خدمات:

بازرسی منظم در راستای ایمنی قفسه ها با هر شرایط کاری ضروری است. بازرسین شرایط بارگذاری را بررسی و ظرفیت وزن مطابق با دستورالعمل های سیستم نگهداری را کنترل می کنند تا بارگذاری مغایر با دستورالعمل انجام نشود.

بازرسی از قفسه بندی در انبار شامل کنترل نمودن اتصالات ،محکم بودن پیچ و مهره ، مهار بند ها و قرار گرفتن تمامی قطعات در محل خود و در یک راستا بودن قفسه انجام شود و نتیجه آن ارائه گزارش ها از محیط انبار می باشد.

اگر قفسه ها نیاز به تنظیم یا جابجایی دارند با تامین کننده خود تماس بگیرید تا اگر قفسه ها با یکدیگر ناسازگار هستند و ممکن است در صورتی که به طور نامناسب مونتاژ یا جابجا شوند، به کارکنان انبار آسیبی نرسد.

ایمنی تجهیزات

بخش عمده ای از آسیب های انبار، به دلیل استفاده نامناسب از لیفتراک ها یا اپراتورهای کم تجربه اتفاق افتاده است. مهمتر از همه، استخدام اپراتورهای دارنده مجوز و تجربه کافی برای کاهش آسیب به سیستم ضروری است. استفاده از محافظ های راهرو، محافظ قاب و محافظ ستون به کاهش تخریب و طول عمر سیستم قفسه بندی کمک می کند. محافظ ها و سایر محصولات ایمنی برای حفاظت از سیستم قفسه بندی انبار و کمک به حفظ یکپارچگی سازه ارزش بسیاری دارند و در دراز مدت حتی از بروز خطرات مالی و جانی جلوگیری خواهند نمود.

هدف ما از در اختیار گذاشتن این راهنما جهت چشم اندازهای مختلف و استراتژی های خود برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا و کاهش هزینه و زیرساخت برای افزایش سود و بهره وری به منظور بهبود تنایج می باشد.

منبع: سایت جهان دژ

نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)