نکات ایمنی در قفسه بندی انبار

ایمنی در انبار

موارد ایمنی در طراحی یک انبار و انتخاب نوع سیستم قفسه بندی انبار دارای اهمیت فراوانی است.

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی انبار، اجرای اصولی سیستم قفسه بندی انبار است که باعث کاهش خطرات در محل کار و همچنین ایجاد یک انبار کارآمد می گردد و محیط انبار را برای همه کارکنان امن و ایمن می نماید.

چه باید کرد؟

اولین گام برای ایجاد موارد ایمنی و قفسه بندی انبار، انتخاب یک ارائه دهنده با دانش و معتبر است، تا به طراحی و اجرای سیستم انبار کمک نماید.

در ادامه به مواردی که یک انبار برای قفسه بندی به آن نیاز دارد شرح داده می شود.

نکات مهم در طراحی، چیدمان، مونتاژ و نصب قفسه بندی: 

 • هنگام انتخاب قفسه بندی انبار باید به حجم، اندازه، شکل و وزن اقلام انبارش توجه ویژه ای شود تا مناسب فضا و برآورده کننده نیازهای انبار باشد.
 • در صورت نیاز احتمالی به انواع پالت، متناسب با حجم کالاها و ظرفیت وزن می تواند موارد سقوط و آسیب های مربوط به بارگذاری را کاهش دهد.
 • بارگذاری در قفسه ها باید به صورت گسترده یکنواخت انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که ظرفیت وزن به درستی توزیع شده است.
 • فاصله بین کالاها در قفسه ها می تواند ثبات قفسه بندی را تحت تأثیر قرار دهد.
 • بارهای سنگین تر و بزرگتر باید درطبقات پایین قفسه ها قرار گیرد تا آسیب های بالابر و لیفتراک به حداقل برسد و به کاهش آسیب و فشار در شرایط چالش برانگیز کمک کند.

ایمنی در طراحی سیستم انبار:

ایمنی سیستم های نگهداری مواد و کالا و قفسه بندی انبار با طراحی صحیح، موثر و نیز نصب صحیح و راه اندازی آغاز می شود.

نصب قفسه بندی انبار توسط پرسنل متخصص مطابق دستورالعمل های تولید کننده انجام می شود.

کارشناسان طراح قفسه انبار، نوع کالا اندازه، وزن و تعداد را تجزیه و تحلیل می کند و مناسب ترین سیستم را برای محصولات انبار طراحی و اجرا می نمایند.

کارشناس سیستم های قفسه بندی انبار، باید اطمینان حاصل کند که فاصله ای مناسب برای عبور تجهیزات و جابجایی کالا فراهم شده است تا بتوانید انتقال کالاها را به راحتی انجام دهید.

سایر موارد کارشناسی قفسه انبار:

 • کارشناسان هنگام کروکی برداری از محل بررسی می کنند تا مطمئن شوند قفسه ها در معرض رطوبت بیش از حد، یا عناصر دیگر نیستند که می توانند تمامیت ساختار سیستم نگهداری مواد و کالاها را به خطر بیندازند.
 • در صورت وجود خطرات در مورد بلایای طبیعی از جمله زلزله باید اقدامات احتیاطی نیز انجام شود، که می تواند به طور بالقوه به انبار و قفسه بندی انبار آسیب برساند.
 • اطمینان از اینکه ستون های قفسه به درستی به کف زمین اتصال داده می شود، و كف انبار از بتن مسلح و مقاوم باشد تا در برابر لرزش و وزن کالاها تحمل لازم را داشته باشد .

محل انبار و نکات طراحی فضا:

 • محل انبار باید دارای نور مناسب باشد و فواصل اخرین طبقات با روشنایی ها رعایت شود.
 • توصیه می کنیم سیستم آبرسانی در محل انبار نصب شود که با ساختار قفسه بندی فلزی نیز مطابقت داشته باشد.

موارد پرسنلی و تجهیزات ایمنی:

 • کارکنان انبار باید در مورد مکان کپسول های اطفاء حریق، تجهیزات اضطراری اطلاع کافی داشته باشند تا در مواقع اضطراری بتوانند جهت پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهند.

بازرسی و خدمات:

 • بازرسی منظم در راستای ایمنی قفسه ها با هر شرایط کاری ضروری است، بازرسین شرایط بارگذاری را بررسی و ظرفیت وزن مطابق با دستورالعمل های سیستم نگهداری را کنترل می کنند تا بارگذاری مغایر با دستورالعمل انجام نشود.
 • بازرسی از قفسه بندی در انبار شامل کنترل نمودن اتصالات ،محکم بودن پیچ و مهره، مهاربندها و قرار گرفتن تمامی قطعات در محل خود و در یک راستا بودن قفسه انجام شود و نتیجه آن ارائه گزارش ها از محیط انبار می باشد.
 • اگر قفسه ها نیاز به تنظیم یا جابجایی دارند با تامین کننده خود تماس بگیرید، تا اگر قفسه ها با یکدیگر ناسازگار هستند و ممکن است در صورتی که به طور نامناسب مونتاژ یا جابجا شوند، به کارکنان انبار آسیبی نرسد.

ایمنی تجهیزات انبار:

 • بخش عمده ای از آسیب های انبار، به دلیل استفاده نامناسب از لیفتراک ها یا اپراتورهای کم تجربه اتفاق افتاده است.
 • مهمتر از همه، استخدام اپراتورهای دارنده مجوز و تجربه کافی برای کاهش آسیب به سیستم ضروری است. استفاده از محافظ های راهرو، محافظ قاب و محافظ ستون به کاهش تخریب و طول عمر سیستم قفسه بندی کمک می کند.
 • محافظ ها و سایر تجهیزات ایمنی برای حفاظت از سیستم قفسه بندی انبار و کمک به حفظ یکپارچگی سازه ارزش بسیاری دارند، که در دراز مدت حتی از بروز خطرات مالی و جانی جلوگیری خواهند نمود.

هدف از ذکر این مطالب:

هدف ما از در اختیار گذاشتن این راهنما، بیان چشم اندازهای مختلف و استراتژی های خود برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا و کاهش هزینه و زیرساخت برای افزایش سود و بهره وری به منظور بهبود نتایج می باشد.

جهت دریافت کارشناسی و مشاوره بیشتر لطفا تماس بگیرید.

ثبت نظر و دیدگاه:

خواهشمندیم در جهت بهبود کیفیت مقالات، شما عزیزان نظرات، دیدگاه ها و سوالات خود را در مورد ایمنی قفسه بندی در انبار، از طریق فرم زیر ارسال فرمایید تا رسیدگی و پاسخ داده شود.

منبع: قفسه سازان جهان دژ

4 دیدگاه برای “نکات ایمنی در قفسه بندی انبار

 1. f.lashkariazar1363 گفته:

  سلام
  لطفا راهنمایی کنید فاصله ایمنی قفسه ها از دیوارها و سقف انبار چقدر باید باشد؟
  آیا استاندارد ایمنی خاصی برای فاصله قفسه از دیوار وجود دارد؟

 2. قفسه سازان جهان دژ گفته:

  با سلام
  در اصول و استانداردهای ایمنی انبار، فاصله قفسه ها از دیوارهای سوله و سالن انبار حداقل 1 متر و در بهترین حالت 1.5 متر است.
  فاصله آخرین طبقه و اقلام بارگذاری شده در قفسه ها از سقف انبار هم 1.5 متر باید باشد.
  این موارد جهت حفظ ایمنی و بهداشت انبار و کالاهای انبارش شده، خروج اضطراری، تردد وسایل ایمنی و آتش نشانی تعریف شده.
  لازم به ذکر است تمامی مجموعه ها و انبارهای بزرگ نیاز به واحد HSE دارند تا پرسنل انبار و واحدهای مربوطه موارد گفته شده را رعایت نمایند.

 3. reza.eshtiyaghi گفته:

  سلام بر شما
  ما یک انبار در شورآباد داریم که 4 سال پیش یکی از شرکتهای قفسه بندی برایمان قفسه راک پالت نصب کرده.
  در حال حاضر موضوعی که فکر ما را مشغول کرده این است که قفسه های نصب شده بخاطر ضربه لیفتراک و گذاشت و برداشت بار تغییر حالت داده و ممکن است ریزش داشته باشند.
  اولاٌ بگید که آیا میتونیم قفسه ها را به ستون های سوله جوش دهیم تا محکم تر شوند؟
  و اینکه چه کار کنیم تا استحکام بیشتری داشته باشن؟

  • قفسه سازان جهان دژ گفته:

   سلام
   قفسه های موجود را می توان به ستون های سوله متصل نمود (به وسیله پیچ و یا جوش) اما این کار به لحاظ ایمنی و HSE مورد تایید نیست.
   بهترین گزینه این است که قطعاتی که در قفسه های پالت راک موجود آسیب دیده یا تغییر حالت داده تعویض شوند و یکسری قطعات مانند محافظ ستون و محافظ قاب جهت جلوگیری از ضربه به قفسه ها اضافه شود.
   ضمن اینکه به جداول تحملی قفسه بندی موجود دقت فرمایید.
   اصل اولیه قفسه بندی انبار این است که هر نوع قفسه ای که اجرا می شود، شرکت پیمانکار باید جدول تحملی و مفاد استفاده صحیح از قفسه ها را به کارفرما ارائه نماید تا بارگذاری بیش از حد مجاز نباشد.
   اگر نیاز به بازدید و ارائه راهکارهای ایمنی قفسه بندی انبار دارید لطفا با کارشناسان جهان دژ هماهنگ فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *