بالکن بندی پایه راک

بیشترین کاربرد سیستم بالکن بندی پایه راک (mezzanine racking) برای ایجاد فضای طبقاتی بهینه در سوله ها و سالن هایی که دارای ارتفاع مناسب هستند و نیاز به دو یا چند طبقه شدن دارند است.
این سیستم قفسه دارای اصطلاحات متعددی است که از جمله آن به شرح ذیل است:
– بالکن با پایه راک
– بالکن قفسه
– بالکن قفسه بندی
– بالکن قفسه انبار
– بالکن قفسه نیم طبقه
– نیم طبقه بالکن راک
جهت استفاده حداکثری از ارتفاع فضا و ایجاد بالکن و یا نیم‌طبقه در مکان های مختلف به موارد زیر دقت داشته باشید.
بررسی امکانات: قبل از هرگونه اقدامی، باید بررسی کنید که آیا ایجاد بالکن و سقف با قفسه راک برای شما امکان پذیر است یا خیر. برای این منظور، به مواردی نظیر ارتفاع مناسب و مقاومت کف و چند تکه نبودن محیط دقت داشته باشید.
ابزار و مواد لازم: جهت اجرای این نوع بالکن به ابزار و مواد خاصی نیاز هست که قبل از انجام آن داشتن اطلاعات کافی به شما کمک خواهد نمود. به طور کلی ابزارهای مورد نیاز این محصول عبارتند از: ستون ها، تیرهای اصلی و فرعی سقف، اتصالات پیچ و مهره ای، کفپوش ها و یا پانل پله های سطح بالکن و سایر اجزا که به تفصیل توضیح داده خواهد شد.
تزئینات و تکمیل کار: پس از نصب بالکن و به جهت زیباتر نمودن فضای آن، شما می توانید به تزئینات و تکمیل موارد جانبی بپردازید. این موارد شامل صاف و مسطح نمودن سطح بالکن، رنگ آمیزی دلخواه، نورپردازی در قسمت های مختلف و افزودن لوازم و دکوراسیون به بالکن است.

بالکن بندی پایه راک

 

بالکن بندی پایه راک

اجزای سیستم بالکن بندی پایه راک:

اجزای این سیستم شامل قاب و اجزای آن (در ابعاد مختلف)، بازو (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، رابط‌های بین قاب، نبشی جهت راهروبندی و دسته نرده، پانل پله جهت پلکان و راهروبندی و سایر اتصالات است.

قاب راک و اجزای آن:

منظور از قاب (فریم) راک همان ستون‌ها، مهاربندها، کفی ستون‌ها، صفحه تراز، رول بولت و اتصالات مربوط به مونتاژ قاب است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌گردد:

جزئیات قاب راک
جزئیات قاب راک

بازو (در ابعاد و تحمل‌های مختلف):

بازوی راک یا همان طبقات راک است که به طور معمول و استاندارد به رنگ نارنجی پوشش‌دهی می‌گردد و بسته به نوع بار و میزان تحمل طبقات به دو شکل (بازوی پروفیل و بازوی رولفرم) طراحی و تولید می‌شوند.

در سیستم بالکن بندی پایه راک، معمولا جهت تحمل فشار سطح بالکن، از نوع بازوهای رولفرم استفاده می شود.

بازوی رولفرم قفسه پالت راک
بازوی رولفرم راک

رابط‌های بین قاب:

جهت اتصال بین ستون ها و قاب های راک موجود در طراحی سیستم بالکن بندی استفاده می گردد.

طول رابط ها، متناسب با عرض راهروها (فاصله ستون ها و قاب ها) پیاده سازی می گردد.

رابط بین ستون
رابط بین ستون راک

نبشی سوراخ‌دار:

نبشی قفسه، ستون L شکل سوراخ شده است که کاربردهای فراوانی دارد.

بیشترین کاربرد نبشی در سیستم بالکن بندی، استفاده از آن به‌ عنوان پل های تیرریزی اصلی و فرعی و نیز دسته نرده بالکن است.

سوراخ‌های موجود در نبشی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید ارتفاع اتصال های مورد نیاز را تنظیم نمایید (کاهش یا افزایش ارتفاع).

مقاطع نبشی مشبک، در ابعاد عرضی    40*40     و   60*40   و       80*40  با ضخامت‌ و طول های مختلف می‌باشند.

نبشی قفسه مشبک

پانل پله:

در دو طرح و نوع یک خم و دوخم تولید و ارائه می‌گردد که هر یک موارد مصرف مختص خود را دارا هستند.

مدل یک خم اغلب در راهروبندی و بالکن بندی قفسه استفاده می‌شود.

از پانل پله دوخم ضمن استفاده مشابه مدل یک خم در قفسه مشبک نیمه‌سنگین، و نیز بستن پلکان در قفسه‌ بندی نیز استفاده می‌گردد.

مهمترین کاربرد این قطعه در بالکن بندی، استفاده به عنوان پوشش سطح بالکن است.

به دلیل وجود شیارهای در روی سطح پانل پله ها، امکان عبور نور و جریان هوا در سازه بالکن بندی شده فراهم می شود که مزایای فراوانی به نسبت بالکن و سازه های ساختمانی دارد.

پانل پله
پانل پله

رنگ استاندارد قاب‌ها طوسی، بازوهای طبقات نارنجی، نبشی‌ها به رنگ طوسی، پانل پله‌های راهروبندی طوسی یا گالوانیزه و اتصالات گالوانیزه می‌باشند.

پلکان:

همان طور که از نام آن پیداست، برای تردد و دسترسی به طبقات تشکیل شده در سیستم های قفسه بندی چند طبقه و یا بالکن بندی انجام شده استفاده می شود.

پلکان قفسه بندی، به طور کامل از اقلام مورد استفاده در قفسه ها تشکیل شده است و تفاوت جزئی با پلکان ساختمانی و سایر پلکان ها دارد.

اجزای پلکان قفسه بندی شامل:

  • نبشی سوراخ دار از مقطع 40*40 و 60*40 و 80*40 با ضخامت‌ و طول های مختلف.
  • پانل پله دوخم با طول و ضخامت های قابل تعیین بر اساس اندازه پلکان.
  • اتصالات پلکان، شامل پیچ و مهره ها و سایر اتصالات مورد نیاز.
بالکن بندی پایه راک
نمای پلکان قفسه

کاربردهای بالکن بندی با پایه راک :

در فضاهای تولیدی، انبارها و نمایشگاه‌ها به‌منظور ایجاد فضای دوطبقه تولیدی مونتاژ، دفاتر کار و نگهداری مواد.

ویژگی‌ها:

  • تمامی این سیستم اتصال پیچ و مهره‌ای است.
  • بهینه‌سازی و صرفه‌جویی از فضای سطح زیربنا و استفاده از ارتفاع.
  • اجرای سریع و زیبا.
  • بی‌نیازی از عملیات ساختمانی و جوشکاری.
  • قابلیت افزایش و یا کاهش ارتفاع سطح بالکن و راهرو.

جهت تصمیم گیری بهتر شما مشتریان، برخی مزایا و معایب ایجاد بالکن بندی قفسه راک به شرح ذیل است.

مزایا:

مقاومت بالا:

چون ساختار اصلی این محصول قفسه راک است و از موادی ساخته شده است که مقاومت بالایی دارند، بنابراین در برابر نفوذ آب، آتش، حرارت و زلزله مقاوم هستند.

نصب سریع:

نصب این نوع بالکن با استفاده از قفسه راک سریع و بدون نیاز به دستگاه های سنگین نظیر جرثقیل و لیفتراک است. به دلیل استفاده از قطعات از پیش تولید شده سفارشی و استاندارد، نصب آنها به راحتی قابل انجام است.

قابلیت بازیافت:

قفسه راک فلزی محصولی است که به راحتی بازیافت و جابجا می‌شود. نتیجه اینکه، در صورتی که بخواهید سقف صنعتی و بالکن را تغییر دهید، می‌توانید از قطعات قبلی استفاده کنید و مجدداً به کار ببندید.

معایب:

هزینه بالا:

هزینه ساخت بالکن با استفاده از قفسه راک نسبت به روش‌های سنتی (آهن کشی و استفاده از پروفیل فلزی و سازه چوبی) بالاتر است. برای نصب قفسه راک، نیاز به تجهیزات خاص تولیدی و کارگران نصب قفسه متخصص دارید.

نیاز به تجربه:

ساخت و اجرای بالکن با استفاده از قفسه راک نیاز به تجربه و تخصص دارد. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است با مشکلاتی مانند نصب غیر استاندارد و نادرست قطعات و یا شکنندگی ساختار مواجه شوید.

ابعاد و شکل‌های محدود:

قفسه راک شکل‌ها و ابعاد روتین و محدودی دارد، بنابراین، اگر برای سقف صنعتی و بالکن خود شکل خاصی در نظر دارید، ممکن است با مشکل مواجه شوید.

هزینه ایجاد بالکن و سقف صنعتی با قفسه راک بستگی به موارد زیر دارد:

اندازه بالکن و سقف:

بدیهی است که وسیع تر بودن سقف و ابعاد بالکن، نیاز به قطعات بیشتری و در نظر گرفتن مقاطع سنگین تر دارد و در نتیجه هزینه بیشتری را به دنبال دارد.

شکل و طرح سازه:

طراحی چنین سازه ای بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد. شکل‌های پیچیده‌تر و بزرگ‌تر، بیشترین هزینه را برای شما ایجاد می‌کنند، در نتیجه جهت کمتر شدن هزینه شما باید از مقاطع استاندارد در سازه استفاده کنید.

مواد و تجهیزات:

تجهیزات مورد استفاده برای ساخت بالکن قفسه راک نیز هزینه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برخی از مواد و تجهیزاتی که ممکن است برای ساخت این سازه‌ها مورد استفاده قرار گیرند شامل قطعات فلزی، پوشش ضد زنگ، جوش، چسب، ابزار و تجهیزات ویژه نصب و موارد دیگر هستند که هر یک به تنهایی در مبلغ نهایی موثر خواهند بود.

نیروهای نصب سیستم بالکن بندی:

برای نصب و اجرای بالکن بندی توسط قفسه راک، نیاز به کارگران نصب متخصص و مجرب است که اجرت و هزینه کاری آنها نیز به هزینه‌ها اضافه می‌شود. مواردی نظیر مسافت پروژه، امکانات اسکان و خوراک پرسنل نصب در محل و استفاده از دستگاه های جابجایی و حمل بار مانند لیفتراک و جرثقیل در عدد نهایی نصب بالکن موثر هستند.

کارشناسان فروش و پرسنل مجرب نصب سیستم بالکن بندی پایه راک شرکت قفسه سازان جهان دژ آمادگی طراحی، تولید، ساخت و اجرای صفر تا صد انواع پروژه های بالکن و سقف صنعتی شما عزیزان هستند.

بالکن بندی پایه راک