نیم طبقه مزنین (mezzanine floor) سازه فلزی پیش ساخته است که به آن اصطلاحاً بالکن مزنین هم گفته می شود و به نوعی جزوی از سیستم های قفسه بندی انبار نیز هست.

این سازه بسیار مستحکم و مقاوم جهت افزایش سطح مفید و استفاده از ارتفاع فضای ساختمانی، سوله و سالن ها است که ایجاد و گسترش فضاهای دو یا چند طبقه را میسر می سازد.

در واقع نیم طبقه مزنین یک طبقه میانی بین طبقات اصلی یک سازه ساختمانی است، بنابراین معمولاً جزئی اصلی از طبقات کلی ساختمان به حساب نمی آید. به طور کلی، نیم طبقه سقفی کوتاه تر از سقف موجود است که به شکل بالکن طراحی و اجرا می شود.مزنین در انبار اساساً طبقات میانی بین سطح طبقه اصلی انبار و سقف آن است. با این حال، سیستم نیم طبقه بالکن مزنین به عنوان طبقات قفسه بندی در یک فضا در نظر گرفته نمی شوند. آنها معمولاً یک ساختار تکمیلی هستند که پس از ساخت و پیاده سازی، قفسه های انبار می توانند به زیر و بالای سقف مزنین اضافه شوند. مزیت اصلی نیم طبقه مزنین:بالکن مزنین برای ایجاد مقدار قابل توجهی از فضای اضافی بدون انجام هیچ گونه کار ساختمانی اضافه بر روی سوله و یا ساختمان است. یک یا چند طبقه کاملاً جدید تقریباً با هر اندازه ای را می توان در فضای ساختمان موجود ادغام کرده یا به عنوان یک واحد مستقل به روشی بسیار مقرون به صرفه اجرا نمود.

نیم طبقه مزنین

کاربردهای سازه مزنین:

  • در سالنهای تولید، انبارها و نمایشگاهها به منظور ایجاد سالنهای دو طبقه تولیدی مونتاژ، دفاتر کار و نگهداری مواد و کالا.

مزنین

ویژگی های سازه مزنین:

  • اتصال پیچ و مهره ای
  • بهینه سازی و صرفه جویی از فضای سطح زیربنا و استفاده از ارتفاع
  • اجرای سریع و زیبا
  • بی نیازی از عملیات ساختمانی و جوشکاری
  • قابلیت افزایش و یا کاهش ارتفاع سطح بالکن و راهرو قابل گسترش از دو سو با ستونهای مشترک
  • استفاده از پیچهای مقاوم (گرید 8-8(

سوال اکثر مشتریان این است که کدام متریال برای کف نیم طبقه مزنین بهتر است؟

کف های نیم طبقه مزنین معمولاً از چند ترکیب مثل ورق آهن، بتن، چوب، ورق گالوانیزه یا حتی فایبرگلاس ساخته می شوند. ساخت و تولید نیم طبقه به نوع و کاربری آن بستگی دارد. ورق آهن، چوب و بتن متداول ترین نوع استفاده سطح این سازه است.

شرکت قفسه سازان جهان دژ با به کار گیری از توان و تجربه نیروهای متخصص در زمینه محاسبه (مطابق جداول ساخت)، مهندسی طراحی و تولید سازه مزنین توانسته نیاز اصلی مشتریان خود را برآورده سازد و با اجرای چندین پروژه موفق سازه مزنین، نامی آشنا در این صنعت است.

مشخصات فنی ابعاد قفسه (cm)
برای هر طبقه 250-300 ارتفاع
600 تا 200 دهانه
تحمل
حداکثر تا 1000 کیلوگرم به متر مربع طبقات

نمونه های اجرایی