کاربرد سیستم های قفسه‌ بندی

کاربرد قفسه

در دوران کنونی و الزامات نیاز به بهره‌وری در زمان و مکان و استفاده بهینه از فضا، سیستم های قفسه‌ بندی نقش قابل‌توجهی در کمک به صنعت و به‌ خصوص صنعت انبارداری و لجستیک داشته است.

به فراخور نیاز کاربران و نوع استفاده آن‌ها از فضا و چیدمان و محصول مورداستفاده در انبارش، سیستم های قفسه‌ بندی انبار توانسته با تنوع محصولات و طرح‌های متنوع گام مهمی در جهت رفع نیاز سازمان ها و صنایع بردارد.

انواع سطوح سیستمهای نگهداری مواد و کالاهای انبار:

1- قفسه‌بندی ثابت

2- قفسه‌بندی متحرک (پویا)

3- انبار تمام اتوماتیک (خود سوله)

4- قفسه‌بندی فروشگاهی

5- سازه‌های فلزی پیش‌ساخته

6- ظروف نگهداری مواد و کالا

7- تجهیزات بارگذاری و باربرداری

8- سیستم‌های انتقال مواد و کالا

1- قفسه بندی ثابت

پرکاربردترین طیف سیستمهای قفسه‌بندی انبار این نوع می‌باشد که خود شامل انواع مختلفی است:

در بخشهای دیگر سایت به تفصیل درباره هر یک از انواع و کاربردهای موارد فوق شرح داده شده است.

2- سیستم قفسه متحرک:

از جدیدترین، به‌روزترین و پیشرفته‌ترین نوع سیستم‌های قفسه‌بندی انبار است که با بهره‌گیری از فناوری مکانیکال و الکتریکال توانسته نقش بسزایی در پیشبرد اهداف صنایع و سازمان‌ها ایفا نماید و شامل موارد ذیل می‌باشد:

  • موبایل راک
  • شاتل درایوین
  • خود جریان
  • خود تغذیه
  • خود برگشت
  • بایگانی متحرک

3- انبار تمام اتوماتیک (خود سوله):

این سیستم درواقع یک پالت راک مخصوص است که سازه آن توان تحمل بارهای سقف و دیوار را دارا می‌باشد. به‌طوری‌که عملاً مشتری هزینه‌های ساخت یک سوله اعم ار بتن‌ریزی فونداسیون تا اسکلت و خرپا را به نفع خود صرفه‌جویی می‌کند.

4- قفسه فروشگاهی

این نوع قفسه‌بندی بدلیل شکل ظاهری و نوع طراحی لوکس مناسب جهت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپر مار کت‌ها و سوپرمارکت‌های بخش خصوصی می‌باشد.

در دوره حاضر و با رویکرد عرضه کنندگان کالاهای اساسی و فروشگاهی، به روش عمده فروشی و اداره آنها بصورت هایپر مارکت و فروشگاههای زنجیره ای، این نوع قفسه تاثیر زیادی در فضاسازی و ساختار سازی فروشگاهها دارد.

5- سازهای فلزی پیش ساخته

سازه‌ای است برای استفاده مفید از ارتفاع سالن‌های موجود، که ساخت سالنهایی طبقاتی را میسر می‌سازد و کاربری آن در سالن‌های تولید، انبارها و نمایشگاه‌ها به‌منظور ایجاد سالن‌های دوطبقه تولیدی مونتاژ، دفاتر کار و نگهداری مواد و کالاست.

با نگاهی دقیق به این نوع سازه در می یابیم که استفاده از این سیستم ها از لحاظ هزینه و زمان بسیار به صرفه تر از سازه های ساختمانی است و بزرگترین مزیت این سازه ها پرتابل بودن و امکان جابجایی و کاهش و افزایش آنها در مقاطع طولی، عرضی و ارتفاع است.

این سازه در صنعت قفسه بندی، شامل سیستم بالکن بندی پایه راک و نیم طبقه مزنین است.

6- ظروف نگهداری مواد و کالا

این مورد شامل انواع پالت ها است که کمک شایانی در حمل‌ونقل و نگهداری کالاها می‌نماید. از نمونه های پر کاربرد ظروف نگهداری مواد و کالاها می توان به انواع پالت اشاره نمود.

سیستم انبارداری پیشرفته و بهینه همواره از مناسب ترین ظروف جهت جابجایی مواد و کالاها استفاده می نمایند.

7- تجهیزات بارگذاری و باربرداری

شامل انواع وسایل حمل‌ و نقل کالاست (پالت تراک –استاکر –لیفتراک –ریچ تراک) که نقشی اساسی در صنعت انبارداری و لجستیک انبار دارد، و کمک فراوانی در تسهیل و تسریع در جابجایی کالاها و کاهش زمان جابجایی و انبارش کالاها دارد.

8- سیستم‌های انتقال مواد و کالا

شامل انواع بالابر، هم‌سطح کننده، میز گردان، شاتل و انواع نقاله می‌باشد.

جهت آشنایی و ارائه توضیحات بیشتر با کارشناسان شرکت قفسه سازان جهان دژ تماس بگیرید.

ثبت نظر و دیدگاه:

خواهشمندیم در جهت بهبود کیفیت مقالات، شما عزیزان نظرات، دیدگاه ها و سوالات خود را در مورد کاربردهای قفسه بندی، از طریق فرم زیر ارسال فرمایید تا رسیدگی و پاسخ داده شود.

منبع: https://jahandozh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *