قفسه بندی پالت راک چیست

شماتیک قفسه پالت راک

سیستم قفسه بندی پالت راک برای نگهداری اقلام و بارهای نیمه سنگین و سنگین، و با استفاده از انواع پالت که جابجایی آن ها توسط ماشین آلات حمل و جابجایی کالا در انبار انجام می شود، طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سیستم متداول ترین نوع مورد استفاده در انبارها است.

قفسه بندی پالت راک
قفسه پالت راک

قابلیت های سیستم پالت راک:

در قفسه بندی پالت راک امکان ایجاد تغییر در نحوه چیدمان پالت ‌ها، ابعاد قفسه بندی (ارتفاع، دهانه، عمق) وجود دارد و اقلام روی پالت های تخت، پالت پروفیلی و یا پالت های دیواره دار توسط لیفتراک جابجا می شود.

مزیت:

این سازه شرایط افزایش ظرفیت بارگذاری در انبارهای محصول، مواد اولیه و مواد نیم ساخته را فراهم می آورد.

به این صورت که محصولات پالت شده را با دامنه گسترده ای از ظرفیت ( وزن و حجم ) می‌توان انبارش نمود.

طراحی سیستم پالت راک:

طراحی و چیدمان ابعاد راهرو‌ها و ارتفاع ستون و فاصله طبقات قفسه بندی، با توجه به ارتفاع سوله و ابعاد پالتها و نوع لیفتراک و استکر ها و مشخصات ابعادی آن‌ها صورت می‌گیرد.

این سیستم قفسه بندی، قابلیت چیدمان به‌صورت تک ردیف و دوبل و به‌صورت تک پالت، ۲ پالت و یا ۳ پالت در کنار هم (با توجه به طول طبقات و ابعاد پالت) را دارا است.

اجزای سیستم قفسه پالت راک:

اجزای این قفسه شامل موارد زیر است :

ستون، مهاربندهای ضربدری، مهاربندهای افقی، کفی ستون، پیچ و مهره‌ و بازو (با قابلیت اتصال کلیپی و پیچی به ستون‌ها) تشکیل‌شده است.

 • قاب‌های متشکل از 2 ستون رول فرمی و 2 مهاربند افقی، متناسب با عمق قاب و متناسب با طول ستون و تعدادی مهاربند ضربدری و 2 کفی ستون به همراه پیچ و مهره و واشر لوله‌ای است.
 • ستون‌های این قفسه شامل چندین نوع است:
 1. ستون 80 رول فرمی نکدار.
 2. ستونی 100 رول فرمی نکدار.
 3. ستونی 120 رول فرمی نکدار و ضخامت (1.5  2  2.5  3 میلی‌متر).

نوع ستون بر مبنای مجموع بار هر دهانه، و فاصله طبقات از یکدیگر و فاصله اولین طبقه از سطح زمین تعیین می‌گردد.

 • مهاربندهای این قفسه بندی (افقی یا ضربدری)، با توجه به پهنای بار و ابعاد پالت عمق قفسه معین و طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازوهای پالت راک:

بازوهای قفسه راک چند نوع است:

 • بازو قوطی (60*40 و80*40 و 100*40 باضخامت‌های 1.5 و 2 میلی‌متر)
 • بازو رول فرم (3اینچ  3.5 اینچ  4اینچ  5اینچ و 5.5اینچ باضخامت‌های 1.5 و 2 میلی‌متر).

طول بازوهای استاندارد ( دهانه ) 117- 135  155  194  232  270 سانتیمتر، که متناسب با میزان بار در هر طبقه طراحی و تولید و اجرا می‌گردد.

قفل اطمینان:

برای ایمنی و جلوگیری از جدا شدن بازو از ستون از قفل اطمینان استفاده می‌شود.

کفی ستون‌ها:

 1. تک بولت (سبک ضخامت 3 میلی‌متر).
 2. دو بولت (متوسط ضخامت 5 میلی‌متر).
 3. چهار بولت (سنگین ضخامت 10 میلی‌متر).

کفی ستون ها، در زیر هر ستون قرار می‌گیرند که جهت ایستایی و نوع تحمل بار به زمین طراحی و متناسب با ابعاد ستون تعیین و توسط یک، دو یا چهار رول بولت به زمین متصل می‌شود.

محاسبات تحملی سیستم:

محاسبات تحمل وزن سیستم پالت راک بر اساس بار گسترده یکنواخت، و با توجه به تعداد و وزن پالت‌های مخصوص بارگذاری در هر طبقه تعیین می‌گردد .

در صورت غیراستاندارد بودن ابعاد پالت، جهت افزایش ضریب ایمنی و عدم سقوط پالت به دلیل عدم مهارت راننده لیفتراک می‌توان از پالت پروفیلی و یا بازوی تقویت استفاده نمود.

پوشش رنگ سیستم:

رنگ کلیه اجزاء با فام طوسی و بازو‌ها و رابط‌ها با فام نارنجی بوده و در صورت نیاز مشتری، با توجه به شرایط آب و هوائی با پوشش رنگ پودر یا گالوانیزه گرم نیز قابل تحویل است.

قابلیت ها:

این سیستم قفسه بندی دارای قابلیت افزایش ارتفاع به‌ منظور استفاده بهینه از ارتفاع فضا، و استفاده از گایدریل‌های راهنما در کف برای یکنواختی حرکت ماشین‌آلات، و استفاده از محافظ ستون و محافظ قاب جهت جلوگیری از ضربات احتمالی را دارد.

استفاده از بازوی تقویت برای نگهداری پالت‌های غیراستاندارد جهت افزایش ضریب ایمنی و زیر پالتی جهت افزایش ضریب ایمنی و عدم سقوط پالت که این متعلقات نیز به درخواست مشتریان قابل‌تولید و اجراء خواهد بود.

ثبت نظر و دیدگاه:

خواهشمندیم در جهت بهبود کیفیت مقالات، شما عزیزان نظرات، دیدگاه ها و سوالات خود را در مورد قفسه بندی پالت راک از طریق فرم زیر ارسال فرمایید تا رسیدگی و پاسخ داده شود.

منبع: قفسه سازان جهان دژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *